تفکر خلاق

تفکر خلاق

تفکر خلاق چیست؟ بیشتر افراد خلاقیت را با کارهای هنری مانند نوشتن رمان، تصویرسازی یا آهنگ سازی موسیقی مرتبط می‌دانند. در حالی که اینها همه تلاش‌های خلاقانه هستند، اما همه متفکران خلاق، هنرمند نیستند!

بسیاری از مشاغل نیاز به تفکر خلاق دارند، از جمله موقعیت‌هایی که در دنیای تجارت و علم وجود دارند. خلاقیت به معنای ساده بودن، به معنای توانایی دستیابی به موفقیت و چیزهای جدید است.

این مفهوم توانایی در نظر گرفتن چیزی با یک مجموعه داده و یا یک پروژه گروهی به روشی جدید است. کارفرمایان در همه صنایع کارمندانی را می‌خواهند که بتوانند به طور خلاقانه فکر کنند و دیدگاه‌های جدیدی را به محیط کار بیاورند. مهم است که مهارت‌های تفکر خلاق خود را با کارفرمایان آینده‌نگر به اشتراک بگذارید. سعی کنید حتماً در برنامه‌های شغلی توانایی تفکر خلاقانه را برجسته کنید.

برای این کار ابتدا باید خلاقیت خود را بشناسید؛ با سایت سخن امید همراه باشید.

تفکر خلاق چیست؟

این مفهوم یعنی دیدن چیزی به روشی جدی است. این همان تعریف «تفکر خارج از جعبه» است. غالباً، خلاقیت به این معنا شامل آنچه به نام تفکر جانبی یا توانایی درک الگوهای مشخص نیست. کارآگاه داستانی شرلوک هولمز وقتی درک می‌کند سگی که پارس نمی‌کند، سرنخ مهمی در پرونده قتل است، از تفکر جانبی استفاده می‌کند.

افراد خلاق این توانایی را دارند که روش‌های جدیدی را برای انجام وظایف، حل مشکلات و رفع چالش‌ها ابداع کنند. آنها چشم‌انداز تازه و گاه غیراخلاقی نسبت به کار خود به ارمغان می‌آورند. این روش تفکر می‌تواند به ادارات و سازمان‌ها در جهت‌گیری های مؤثرتر کمک کند. به همین دلایل برای یک شرکت این موارد بسیار با ارزش هستند.

برخی از افراد به طور طبیعی نسبت به سایر افراد خلاق‌تر هستند، اما با تمرین می‌توان توانایی تفکر خلاق را تقویت کرد. شما می ‌توانید مهارت‌های خلاق فکر کردن را با حل معماها، آگاهی از فرضیات خود و از طریق بازی توسعه دهید. بازی به همه چیز بدون ساختار و آرامش بخشی، مانند پیاده روی یا رویاپردازی اشاره می‌کند.

اگر شخصی در حوزه کاری وجود دارد که به خلاقیت مشهور است، ممکن است سعی کنید با آن شخص ارتباط برقرار کنید و با او صحبت کنید. تماشای کار شخصی به روش‌های خلاقانه می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که خودتان خلاق‌تر باشید.

تفکر خلاق

تفکر خلاق و جستجوی شغل

برخی از توضیحات شغلی بیان می‌کنند که خلاق فکر کردن برای موقعیت کاری لازم است. به این فکر کنید که چگونه ماهیت خلاقیت شما در گذشته به شما کمک کرده است و چگونه می‌تواند یک سرمایه در شغل مورد نظر شما باشد. یکی از راه‌های برجسته کردن تفکر خلاقانه در ابزارهای کاربردی است که شما استفاده می‌کنید.

در رزومه خود، کلمات کلیدی را در نظر بگیرید که خلاقیت شما را نشان می‌دهند، مانند «تازه» و «نوآورانه». یک یا دو نمونه خاص از تفکرات و تجربیات خلاقانه خود را در رزومه به کار ببرید. به عنوان مثال، شاید شما یک روش خلاقانه برای پس انداز پول خود اختراع کرده‌اید، یا شاید شما یک سیستم تشکیل پرونده جدید را توسعه داده‌اید که باعث افزایش بهره وری می‌شود.

اگر به دنبال فرصت‌های خلاقانه به عنوان وسیله‌ای برای تحقق شخصی هستید، می‌توانید در مکان‌های غافلگیرکننده رضایت بیشتری از دیگران کسب کنید. هر شغلی که به شما امکان می‌دهد تفکر مثبت و رو به جلو داشته باشید، در نهایت به ایجاد خلاقیت می‌انجامد.

مهارت های برتر تفکر خلاق

تحلیل و بررسی

قبل از اینکه در مورد چیزی خلاقانه فکر کنید، ابتدا باید بتوانید آن را درک کنید. این امر به توانایی بررسی چیزهای دقیق برای درک معنای آنها نیاز دارد. این که آیا شما به دنبال متن، مجموعه داده‌ها، برنامه درسی یا حل یک معادله هستید  باید ابتدا آنالیز کردن را انجام دهید.

ذهنیت باز

خلاقیت شامل فکر کردن به چیزها به روشی جدید است. شما باید هرگونه فرض و تعصبی را که ممکن است داشته باشید کنار بگذارید و به روشی کاملاً جدید نگاه کنید. روی کار آمدن ذهن آزاد به شما این امکان را می‌دهد که خلاقانه فکر کنید.

حل مسئله

کارفرمایان فقط نمی‌خواهند افراد خلاق را استخدام کنند، آنها کارمندانی را می‌خواهند که به آنها کمک می‌کنند تا مسائل مربوط به کار را حل کنند. بنابراین، هنگام درخواست شغل، توانایی خود را نه تنها در فکر کردن خلاقانه برجسته کنید بلکه از خلاقیت خود برای حل مشکلات مهم استفاده کنید.

سازماندهی

این ممکن است خلاف واقع به نظر برسد؛ آیا افراد خلاق تا حدودی بی‌نظم هستند؟ در واقع، سازماندهی بخش مهمی از خلاقیت است. در حالی که ممکن است هنگام تلاش برای ایجاد یک ایده جدید، کمی عصبانی شوید، اما باید ایده‌های خود را سازماندهی کنید تا بتوانید مؤثر عمل کنید. توانایی ساختن یک برنامه عملی با اهداف و مهلت‌های مشخص بسیار مهم است.

ارتباطات

مردم فقط می‌توانند از ایده یا راه‌حل خلاق شما قدردانی کنند، اگر بتوانید به طور مؤثر با افرادی که با آنها کار می‌کنید ارتباط برقرار کنید (یا با مشتری یا فروشندگان خود). بنابراین، شما باید مهارت‌های ارتباطی نوشتاری و شفاهی قوی داشته باشید.

شما همچنین باید قبل از فکر کردن خلاقانه در مورد چیزی، یک موقعیت را کاملاً درک کنید؛ شما حتی باید شنونده خوبی باشید. با پرسیدن سؤالات مناسب و درک مشکل می‌توانید راه حل بی‌نظیری را ارائه دهید.

نمونه‌هایی افرصت‌های تفکر خلاق در محیط کار از موقعیت هنری آشکار تا فنی بسیار متفاوت است. به طور کلی، هر چیزی که شامل تولید روشی جدید باشد، خلاق تلقی می‌شود. در اینجا چند نمونه از نحوه نمایش تفکر خلاق در مشاغل مختلف آورده شده است:

خلاقیت هنری

برای داشتن عنصر هنری لازم نیست که یک هنرمند باشید. کارهای خلاقانه هنری ممکن است شامل طراحی آرم، نوشتن نسخه تبلیغاتی، ایجاد بسته بندی برای یک محصول یا تهیه اسکریپت تلفنی برای درایو جمع آوری کمک‌های مالی باشد. موارد دیگر:

ایجاد گفتگو برای تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی

ایجاد امتحان برای آزمایش دانش دانشجویان و دانش آموزان

ایجاد بسته بندی برای یک محصول

طراحی لوگو

تدوین یک برنامه درسی که دانشجویان را درگیر خود می‌کند

پیشنهاد جدیدی برای خط تولید لباس

نوشتن یک نسخه قانع کننده برای چاپ یا تبلیغات آنلاین

حل مسئله خلاق

حل مسئله خلاق خود موضوعی خلاقانه است! یک حل کننده خلاق مسئله، راه حل‌های جدیدی را پیدا می‌کند، نه اینکه فقط هنجار را مشخص و آن را به کار ببندند.

ممکن است شما روش‌های جدیدی را برای کاهش مصرف انرژی، یافتن راه‌های جدید برای کاهش هزینه‌ها در طول بحران بودجه یا ایجاد یک راه حل دعوی منحصر به فرد برای دفاع از مشتری ترتیب دهید. اینها مستلزم تفکر خلاق از طرف شما هستند. به موارد زیر توجه کنید:

طوفان مغزی در جلسه‌های بین کارمندان برای تعیین استراتژی برای سال آینده

روش‌های طوفان مغزی برای کاهش مصرف انرژی

همراه با رویه‌های جدید برای بهبود کیفیت

ابداع روشی کارآمدتر برای پردازش بازپرداخت سفر

شناسایی راه‌های کاهش هزینه‌ها در هنگام بحران بودجه

افزایش بهره وری کارکنان با ایجاد انگیزه‌های عملکردی

تجدید ساختار یک سیستم تشکیل پرونده برای تسهیل بازیابی اطلاعات

پیشنهاد راه‌های جدید ارتباطی برای کاهش درگیری زناشویی

پیشنهاد راهی برای بهبود خدمات به مشتری

در حقیقت، تاریخ علم و فناوری مملوء از پروژه‌هایی است که بلا استفاده مانده‌اند، نه به دلیل اشتباه در تکنیک یا روش انجام کار، بلکه به این دلیل که مردم در فرضیات و عادات قدیمی خود گیر کرده‌اند! زمینه STEM به منظور شکوفایی و رشد نیاز به خلاقیت بنیادی دارد. به موارد زیر توجه کنید:

تفکرخلاق

ساختن یک مدل تحقیق برای آزمایش یک فرضیه

ابداع یک برنامه رایانه‌ای برای اتوماسیون فرآیند صدور صورتحساب

طراحی یک بستر رسانه اجتماعی برای تلفن همراه

شناسایی راه‌های جدید برای افزایش تعداد اهداکنندگان خون

پیشنهاد تغییرات رفتاری برای بیمار مبتلا به اضافه وزن

طراحی مجدد ماشین آلات در یک خط مونتاژ برای افزایش بهره وری

سخن پایانی

با مفهوم تفکر خلاق آشنا شدید، حال می‌توانید تعریفی جامع از این موضوع داشته باشید. سعی کنید در هر موقعیتی که هستید خلاقانه فکر کنید، و این تصور را نداشته باشید که باید کاری متفاوت انجام دهید، بلکه بدانید که شما باید کارها را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

در پایان از توجه شما همراهان گرامی و همچنین مطالعه این مقاله از وبسایت سخن امید سپاسگزارم.

مقاله های مرتبط :

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments